Dana Jakoubková | Úterý, 17. říjen 2023 |
Nedotčená příroda se ve světě, kde již 75 procent lidí žije ve městech, stává stále větším luxusem. Pobyt v osamění, v divočině, v meditativním prostoru, který příroda tak snadno poskytuje, přitom může být křehkým, inspirativním zážitkem. Drobná architektonická lahůdka, ukrytá v zákoutí březového lesa na okraji nejstaršího estonského mokřadu, k tomu za pomoci neobvyklého prostorového designu poskytuje pozoruhodné zázemí.
K návrhu chaty architektku inspirovala jak místní příroda, tak lokální stavební kultura. Červenohnědé dřevěné vrstvené obklady fasády i vnitřních stěn patří původně k tradičnímu způsobu provedení střešní krytiny (v estonštině „kimm"), který lze na estonském venkově stále ještě vidět.
Všech 7500 použitých kusů z Thermowoodu, tepelně upravené finské borovice, bylo vyrobeno na zakázku speciálně pro tuto chatu místní dřevařskou firmou jako oslava řemeslné tradice. A samozřejmě – vzhledem k použitému vzoru a jejich červenohnědému odstínu byly inspirací pro název budovy; Käbi znamená v estonštině šiška jehličnanu, kterou nakonec i exteriér chaty připomíná.
Foto: Tõnu Tunnel
Poslání udržet obyvatele v kontaktu s přírodou za každého počasí bylo dosaženo strukturováním chaty jako starého lesa, se samostatnými prostorovými funkcemi skrytými v dutém prostoru světlíků, které jsou vlastně „sloupy" zvenčí připomínajícími kmeny stromů. Zbytek hlavní místnosti plyne mezi těmito prostory a díky vertikálnímu i horizontálnímu prosklení v těsném kontaktu se stromy působí jako procházka v lese, ať se člověk nachází kdekoli v chatě. Na nekryté terase jak pak umístěna vířivka pro ty, kteří si netroufnou na koupání v nedalekém rašelinovém jezeře.
Foto: Tõnu Tunnel
Vertikální prosklené stěny jsou přerušeny šesti dramatickými světelnými studnami (světlíky), které jsou buď vysokými uzavřenými minimístnostmi s proskleným stropem (sprcha, toaleta, šatna, úložné prostory ...), nebo – v případě zóny ložnice – „studnou" otevřenou do interiéru i výhledu na oblohu a do korun stromů. Tato jediná má také dřevěné vnitřní obložení, které mají všechny světlíky jinak jenom zvenčí.
Foto: Tõnu Tunnel
Foto: Tõnu Tunnel
Okolí chaty se může na první pohled zdát divoké a nepředvídatelné, ale zažít čistou přírodu znamená být připraven i na její robustní stránky. Tři čtvrtiny území Estonska pokrývají lesy a rašeliniště stará až 10 000 let. Mokřady jsou důležité v estonském folklóru a jsou považovány za místa tajemna a klidu, místa pro rozjímání. Chata poskytuje „kapsu tepla" jako nezbytnost v severském klimatu s chladnými jary a mrazivými zimami, kdy se z ní otevírá výhled přes mokřady až k řece Keila.
V létě, kdy ji pohltí bujná zeleň, se pobyt v ní stává skrytějším a intimnějším. Stavba, oceněná v roce 2022 jako nejlepší dřevostavba Estonska, je součástí panství Maidla, starého pět set let, a lze si ji pronajmout. Ti, kteří se zajímají o estonskou historii a kulturu Manor, stejně jako o architekturu a přírodu, tu mají hodně co objevovat.
Foto: Tõnu Tunnel
Technické parametry
- Arch. návrh: Mari Hunt, spoluautor Arvi Anderson / b210 architects
- Plocha: 38 m2
- Vytápění: krb
- Voda: místní zdroj
- Odpady: čistička
- Elektřina: ze sítě
- Lokace: Maidla Nature Resort, okres Rapla, Estonsko www.maidlaresort.com
Zdroj půdorys: Maidla Resort
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…